środa, 19 lutego 2014

Londyn - Tower of London

Tower of London, a właściwie His Majesty's Royal Palace and Fortress, the Tower of London, czyli Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości.
 
 
Do Tower of London dojeżdża metro. To najlepszy i najszybszy środek transportu w Londynie. Najlepiej wysiąść na stacji "Tower Hill", gdzie dojeżdża żółta i zielona linia.
 

 
 
Kasy biletowe znajdują się w budynku po prawej stronie (na przeciwko wejścia do Tower). Ceny biletów nie są tanie, niestety. Dla osoby dorosłej bilet wstępu kosztuje 21,45 funtów. Jeśli kupujemy bilet on-line jest troszeczkę taniej (20,35 funtów). Audio guide kosztuje 4 funty dla osoby dorosłej.
 
 budynek kas
 

bilety wstępu

 
 po przeciwnej stronie od kas - Tower, na terenie Tower w okresie zimowych jest lodowisko
 
 
W kasie dostaniemy mapki kompleksu. Jeszcze sprawdzenie plecaka przez strażnika i można wchodzić. ;D
 
 
Jeśli wykupicie audio guide jest on do odebrania w budynku na terenie Tower. Po przekroczeniu bramy wejściowej, po prawej stronie, w sklepiku z pamiątkami
 
Kompleks „The Tower” został wybudowany w 1066 roku (za dwa lata będzie obchodzić 450-lecie istnienia). Jego najważniejszą częścią, która zajmuje centralne miejsce w kompleksie jest Biała Wieża (White Tower).
 
 
 
 
Zbudowana została dla Wilhelma Zdobywcy w 1078 roku. Biała Wieża (White Tower) została wybudowana z białego kamienia przywiezionego z miejscowości Caen we Francji. Wieża ma 27 metrów wysokości.
W Wieży tej znajdują się ekspozycje zbroi królewskiej, galeria broni, rzeźby królów. Dla dzieci przygotowane są ciekawe ekspozycje interaktywne.
 
 
 
 
Tower of London jest jedną z nielicznie zachowanych, nienaruszonych średniowiecznych budowli na świecie. Ze względu na ważną rolę w historii Wielkiej Brytanii oraz wiek kompleksu zdecydowano się wpisać obiekt na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W całym kompleksie znajduje się 23 wieże. Najbardziej znane to: Biała, Krwawa oraz Tortur.
Kompleks był królewską rezydencją (aż do okresu panowania dynastii Tudorów), więzieniem. The Tower używano także jako skarbca, arsenału, Mennicy Królewskiej. To tu znajdował się rejestr publiczny, menażeria (zoo). Tu przechowywane są klejnoty królewskie.
 
 
Waterloo Block, Crown Jewels. Budynek, w którym przechowywane są klejnoty królewskie. Znajduje się on na tyłach Białej Wieży. To jedyna ekspozycja, której nie można fotografować. W środku znajdują się klejnoty królewskie, m.in. słynny diament koh-i-noor w koronie Królowej Matki. Klejnoty ogląda się "jadąc" na taśmociągu umieszczonym na podłodze.
 
korona Królowej Matki z brylantem koh-i-noor (Góra Światła) www.brylantyidiamenty.blogspot.com
 
Co godzinę zmienia się warta pilnująca budynek z klejnotami królewskimi.
 
 
Od strony Tamizy znajduje się Brama Zdrajców (Traitors’ Gate). Do więzienia więźniów przywożono na łódkach. Osadzono tu: króla Henryka IV, królową Annę Boleyn, Thomasa More’a i Thomasa Cromwella, Lady Jane Grey oraz Waltera Raleigh.  Do dziś mówi się, że Tower nawiedzają duchy Anny Boleyn, Henryka IV, Lady Grey, Margaret Pole oraz mali książęta (zamknięci z polecenia Ryszarda III w Krwawej Wieży (Bloody Tower) rzekomo dla ich bezpieczeństwa.
 Brama Zdrajców
 
 
 
Ciekawostką jest to, że na terenie twierdzy mieszkają kruki. Legenda głosi, że dopóki kruki są na Tower monarchia nie upadnie. Kruki są imponująco duże.


Opiekę nad nimi sprawują Yeomen Warders, potocznie nazywani Beefeaterami (zjadaczami wołowiny). To strażnicy, którzy pilnują twierdzy, nadzorują turystów oraz ich oprowadzają (co 30 min.). Oni też mieszkają na terenie Tower.

Plik:Yeoman.warder.toweroflondon.arp.jpg www.wikipedia.org

 W kilku miejscach w Tower spotkać można pomniki zwierząt. W ten sposób upamiętnia się obecność menażerii na tym terenie.  

  
 
 
Tower of London to ogromny kompleks, na który trzeba przeznaczyć przynajmniej pół dnia. W piękna pogodę można sobie odpocząć na ławeczkach umiejscowionych na dziedzińcu. Z Tower of London rozpościera się piękny widok na południową stronę Tamizy, gdzie znajduje się ratusz, najwyższy wieżowiec w Londynie The Shard ("odłamek", nazwa pochodzi od poszarpanego końca budynku) oraz na London Bridge - jeden z najsłynniejszych mostów, symboli Londynu.
 

 
 
tej budowli nie trzeba przedstawiać ;D
 
 
budynki mieszkalne strażników twierdzy, po lewej The Shard
 


Tower Bridge i City Hall (ratusz) - zderzenie stylów architektonicznych - styl wiktoriański kontra nowoczesność
 

 
City Hall
 
 
Nowoczesne budynki z najwyższym The Shard na czele na północnym brzegu Tamizy
 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz